4 Kişilik Ailenin Gıda İhtiyacı İçin Yeni Belirlenen Sınır: 13,684 TL!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Ekim ayına ait sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırmaya göre, bir ailenin temel gıda harcamaları için gereken miktarı yansıtan açlık sınırı, Ekim 2023 itibarıyla aylık 13,684 TL olarak belirlendi. Ayrıca, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri diğer temel aylık harcamaların toplamını ifade eden yoksulluk sınırı ise aylık 44,573 TL olarak hesaplandı.

Buna ek olarak, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti aylık 17,803 TL’ye yükseldi. 4 kişilik bir ailenin gıda harcamalarının artışı ise bir önceki aya göre yüzde 2,62 oranında gerçekleşti. Ayrıca, son 10 aylık dönemdeki değişim oranı yüzde 68,3 olarak kaydedildi.

EN YÜKSEK ARTIŞ KURU FASULYEDE!

PinPin

Gıda ürünlerinde son dönemde yaşanan fiyat artışları gündemdeki yerini koruyor. Süt ve peynir fiyatları geçen ayki seviyelerini korurken, yoğurt fiyatları ekim ayında yüzde 11 oranında bir artış gösterdi. Eylül ve ekim aylarında et fiyatları da yükselişe geçti. Ekim ayı itibarıyla, dana kıyma 289 TL ve dana kuşbaşı 355 TL’den satıldı. Ankara’da yerel marketlerde dana kıyma ortalama 332 TL, dana kuşbaşı ise ortalama 369 TL fiyatla alıcı buldu. Hamsi fiyatları ise geçen ay 100 TL iken, bu ay kısmi bir düşüşle 95 TL’den satıldı. Deniz balıkları ortalama 178 TL seviyelerinde satılmaya devam ediyor.

Gıda fiyatlarına yönelik yüzdesel olarak en yüksek artış ise kuru fasulyede yaşandı. Kuru fasulye, geçen aya göre ortalama yüzde 24 artış gösterdi. Nohut fiyatları yüzde 10, yağlı tohumlarda (kuruyemiş) yüzde 8, yeşil mercimekte yüzde 15, kırmızı mercimekte yüzde 6 artış gösterdi. Dana ve kuzu etinde bir önceki aya göre yüzde 2, tavukta ise yüzde 8’lik bir artış kaydedildi.

Marketlerde satılan yumurtanın tanesi ortalama 4,30 TL, 200 gramlık ekmek ise 7 TL’den tüketiciyle buluşuyor. Bu durum, 4 kişilik bir ailenin aylık sadece ekmek masrafının 735 TL olduğunu gösteriyor. Ayrıca, makarna fiyatlarında yüzde 12’lik bir artış yaşanırken, pirinç, bulgur, un ve irmik gibi temel gıda ürünlerinde ise fiyatlar sınırlı seviyede artış gösterdi.

ISPANAK VE MARULDA  FİYAT DÜŞTÜ

Taze sebze ve meyve grubunda bu ay, ıspanak ve kıvırcık marul gibi sebzelerde ki fiyatta düşüş yaşandı. Kıvırcık marulun geçen ay tezgahlardaki fiyatı ortalama 25 TL iken, bu ay ortalama 15 TL’ye kadar geriledi. Benzer şekilde, ıspanak fiyatları da geçen ay ortalama 40 TL iken, bu ay pazar tezgahlarında ortalama 15 TL’ye satıldı.

Diğer sebzeler arasında ise semizotu, yeşil soğan, kabak, patlıcan, sivri biber, salatalık ve kara lahana fiyatlarında belirgin bir değişiklik gözlenmedi. Ekim ayı itibarıyla ayva fiyatları ortalama 40 TL seviyelerinde yerini alırken, en düşük fiyatlı meyve olan mandalina ise 20 TL’ye alıcı buldu. Ortalama sebze kilogram fiyatı 26,19 TL iken, ortalama meyve kilogram fiyatı 30,53 TL olarak kaydedildi.

Temel yağ ürünlerinin bulunduğu grupta ise yağ fiyatlarında sınırlı bir artış yaşandı. Zeytinyağı ve tereyağı fiyatları ekim ayında yüzde 5 artış gösterdi. Ayçiçeği yağı ise yüzde 4’lük bir artış kaydetti. Ankara’da zeytinyağı fiyatları ortalama 289 TL iken, ayçiçeği yağı ortalama 50 TL fiyatla raflardaki yerini aldı. Yeşil zeytin fiyatları eylül ayına göre yüzde 13 artarken, siyah zeytin, çay, pekmez, reçel ve bal fiyatlarında ise değişiklik yaşanmadı.

Yorum yapın