51 Zanlı Adliyede Sahte Malul Raporu Operasyonuna Karıştı

İzmir merkezli 18 ilde sahte engelli raporu hazırladığı tespit edilen örgüte yönelik operasyonda gözaltına alınan 51 zanlı adliyeye sevk edildi. Grup üyelerinin, kamu hastaneleri ile bazı özel hastanelerin yanı sıra kayıt sistemini kullanarak yanlış hastalık teşhisi koyma, ilaç muafiyet raporu hazırlama gibi dolandırıcılıklarda bulunarak kamunun 10 milyon liralık zararına sebep oldukları belirlendi.

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, asılsız engelli raporu verdiği tespit edilen suç örgütü hakkında işlem yapabildi.

İzmir merkezli 18 il genelinde yürütülen operasyonda operasyonda zanlılardan 32’si organizatördü. On üçünün ‘şakacı’ olarak sınıflandırılan çeşitli hastalıkları vardı. 1’i tıp doktoru, 6’sı devlet memuru, 28’i hastane çalışanıydı. 51. Aralarında 10 kişinin ajan olduğu ortaya çıktı. two49’un sahte kayıtları vardı.

Genel halk 10 milyon liralık bir toplam kaybetti.

Özel hastanelerin yanı sıra kamu hastanelerinde kullanılan kayıt sistemi üzerinden uzun süre ekipler tarafından takip edildikleri, yanlış hastalık teşhisi konulması ve ilaç muafiyet raporu verilmesi gibi usulsüzlüklerde bulundukları belirtildi.

Şüphelilerin, sağlıklı ya da engeli düşük kişilere değil, “joker” olarak anılan çeşitli hastalıklara sahip kişilere gerekli testleri yaptırarak gerekli raporu aldıkları ortaya çıktı.

Bu şekilde 25 ile 80 milyon TL arasında değişen 249 kişiye sahte malul raporu verildiği bildirildi.

İlk kararda ilk tespitlerde 380 zanlının “nitelikli dolandırıcılık”, “görevi kötüye kullanma” ve resmi belgelerde sahtecilik yaptıkları ve kamuoyuna yaklaşık 10 milyon lira zarar ettirdiği belirlendi.

51 kişi gözaltına alındı

Şüphelilerin, sağlık kurulu huzuruna çıkarılacak kişilere değerlendirmeye konu olacak hastalıkları yalan söyledikleri, doktorlara da haber vermedikleri ve bu nedenle sahte rapor almalarına olanak sağladıkları ortaya çıktı. erken emeklilik, indirimli ÖTV ve ücretsiz ulaşım kartı gibi engelli vatandaşlara yönelik birçok fayda ve faydadan yararlanmak ve aynı zamanda halka zarar vermek. . Ayrıca, rapor sunma sürecinin tüm adımlarının topluluğun bir parçası olan kişiler tarafından gerçekleştirildiği ve rapor alanların aslında yüksek kan şekerini tespit etmek için pirinç ve kan basıncını yükseltmek için zeytin gibi temel besinlerle beslendiği de tespit edildi. sınavdan önce

Operasyona katılan 380 şüpheli hakkında adli işlem yapılmasına rağmen tutuklama kararı çıkarılan zanlılardan sadece 51’i tutuklandı. Denizde oldukları belirlenen 2 zanlıyı yakalama çalışmaları sürüyor.

Zanlıların adreslerinde yapılan aramada 3 tabanca, 310 mermi, 49 bin 700 lira nakit para, çok sayıda notun bulunduğu 6 günlük, çok sayıda başka kişilere ait hesap fişleri ve farklı isimlere düzenlenmiş 27 adet sahte sağlık kurulu raporu bulundu. , 105 sahte ilaç hapı, çeşitli sınav kağıtları ve dijital belgeler. yakalandı.

Görünürde bir danışmanlık firması

Vatandaşlarla 3 farklı yöntemle iletişime geçtiği ve sahte engelli raporu aldıkları tespit edilen sanıkların, sigorta danışmanlık şirketi kurup şov hizmeti sunduğu, tavsiye isteyenlere asılsız engelli raporu alabileceklerini söylediği ve açıklama yaptığı ifade edildi. süreç. Ayrıca zanlıların hastanelerin engelli raporu alınan bölümlerinde ve bahçelerinde de vakit geçirdikleri, rapor bekleyenlere özürlü

oranını artırabileceklerini tavsiye ettikleri öğrenildi. istiyorlar. Raporda, zanlıların daha önce asılsız ihbarda bulunan kişiler aracılığıyla yeni kişilerle de görüştükleri belirtildi.

Emniyetteki sorguları başarıyla tamamlanan 51 zanlı, bu sabah adliyeye sevk edildi. Sanıkların yanı sıra, zanlılar ve grup hakkında detayların yer aldığı çok sayıda belge ve dosya da hakim huzuruna çıkarıldı.

PinPin
Yorum yapın