Araştırmalar, Pancar Suyunun Kasların Gücünü Önemli Ölçüde Artırdığını Gösteriyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, pancar suyunun kasların gücünü önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

Birleşik Krallık’taki Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen araştırmaya göre pancar suyu, antrenmanlara yardımcı olmak için kullanılan protein karışımları veya diğer içecekler kadar etkilidir.

Pancar, pancar ve diğer sebzelerin vücuttaki kan oksijenlenmesini iyileştiren nitratlar açısından zengin olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda artan dayanıklılık ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmada 20’li yaşlarının başındaki 10 sağlıklı erkek analiz edildi. Katılımcıların, yeşil sebzelerden kaçınarak deneye başlamadan önce 3 gün boyunca nitrat bakımından düşük bir diyete uymaları istendi. Daha sonra, grubun yarısına nitrat açısından zengin bir içecek verilirken, geri kalan plasebo grubuna suni bir toz içecek verildi.

Kasların gücü yüzde 7 arttı.

Daha sonra elektriksel impulsları kullanarak kasın gücünü ve kas kasılmasının uyguladığı kuvveti belirlediler. Katılımcılar tarafından üretilen kasların gücünün, aslında antrenman öncesi içeceği içtiklerinde yüzde 7 daha fazla olduğunu gözlemlediler.

Araştırmacılar, içeceği tüketenlerin kaslarında içmeyenlere kıyasla daha yüksek nitrat seviyeleri keşfettiler. İnsan vücudunda Nitratlar, kaslara oksijen akışını artırarak kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur.

Exeter Üniversitesi’nden bir fizyolog olan Dr. Andy Jones, “Çalışmamız, nitratın insan kas performansını artırmasının ardındaki mekanizmalar hakkında bugüne kadarki en iyi kanıtı sağlıyor” dedi.

PinPin
Yorum yapın