Bakan Işıkhan’dan Müjde: Taşeron İşçiler Kadroya Geçiyor!

Bakan Işıkhan, taşeron işçilerin kadroya alınması konusundaki gelişmeler hakkında yeni bilgileri paylaştı ve bu önemli konuda açıklamalarda bulundu. İşte son gelişmelere dair detaylar:

Bakan Işıkhan, son soru önergesine verdiği cevapla, taşeron işçilerin kadroya geçişi için hızlı bir şekilde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Ayrıca, toplu sözleşme görüşmeleri sürecine atıfta bulundu ve 696 sayılı KHK kapsamında dışarıda kalan kamu taşeron işçilerinin daimi kadroya geçirilmesi maddesi doğrultusunda taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmalarının başladığını ifade etti. Bakan Işıkhan’ın açıklamalarından bazı önemli noktalar şu şekildedir:

“2023-2024 yıllarını kapsayan ‘Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Anlaşma Protokolü’nde yer alan ‘696 Sayılı KHK Kapsamı Dışında Bırakılan Kamu Taşeron İşçilerinin Daimi Kadroya Geçirilmesi’ maddesi uyarınca 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin (taşeron) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir.”

Bakan Işıkhan, taşeron işçilerin kadroya geçişinin ne zaman gerçekleşeceği sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “1 Ekim’de TBMM açılınca hemen mi yoksa zaman geçince mi olacak birlikte göreceğiz. Genelde AK Parti, bu tür işlemleri seçim öncesi iki üç ay önce hayata geçiriyor.”

Ayrıca, Bakan Işıkhan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere dikkat çekti ve umutlarının taşeron işçilerin kadroya alınması, kademeli EYT düzenlemesi, 4/D işçilerine tayin hakkı, Meslek Kodu Mağduriyeti gibi birçok sorunun çözülmesi yönünde olduğunu vurguladı.

PinPin
Yorum yapın