Doktor Bademcikleri Almayı Mı Unuttu? Hastane Ve Hekime Suç Duyurusu

6 saat süren ameliyatta taburcu olduktan 10 gün sonra rahatsızlanan 3,5 yaşındaki Cihangirin’in bademciklerinin çıkarılmadığı belirtildi.

Selime ve Neyfel Tosun ve çocuklarının iddialarının ardından çocukların bademciklerinin alınmadığı gerekçesiyle ameliyatı yapan kurum ve doktor hakkında dava açtılar.

Selime ve Neyfel’in üç çocuğunun en küçüğü Abdülhamit Cihangir’in toksini alevlendi, antibiyotik tedavisi başlandı. Tedavi başarılı olmadı. 1,5 yıllık tedavi herhangi bir iyileşme sağlamadı. Çocukta adenoid büyümesi ve kulak enfeksiyonu vardı.

Normal nefes alamadığı için uyumakta güçlük çeken Cihangir, ateş teşhisi konunca Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Cihangir’de orta kulak iltihabının yanı sıra bademcik iltihabı da teşhis edilmişti. Aile daha sonra akredite bir özel hastaneye gitti. Hastane, bademciklerinden geniz eti almayı tercih eden Cihangir’in kulağına da tüp takılacağını bildirdi.

Cihangir’in bademcikleri 6 saat süren operasyon sonrasında kaybolmadı. Ancak taburcu olduktan sonra 10 gün hastaydı.

Çocuk 4-5 ameliyat geçirdi’

Oğlunun antibiyotik tedavisi gördüğünü ve 1,5 yıldır hastanede yattığını öne süren Neyfel Tosun, bu işlemden korktuklarını belirterek, önce Cihangir’le birlikte halkın kullanması için hastaneye gittiklerini ve ardından hastaneye sevk ettiklerini ifade etti. – ev hastanesi.

Oğlunu sürekli takip ettiğini anlatan Tosun, “Bademcik ve geniz eti büyüdüğü için boğulma vakaları oluyordu. Çok horluyordu ve sürekli ateşi vardı. Bunun üzerine hastayı özel bir hastaneye ameliyat için getirdik. Doktorumuz göğsünü muayene etti, bademciklerinin büyüdüğünü fark etti ve “Ameliyat olmamız gerekiyor. Ağzının yapısının değişmeye başladığını anlattı. Prosedürü uygulamaya karar verdik. Ertesi gün çocuk ameliyata alındı. Çocuk yaklaşık 4-5 saat hastanede kaldı. Narkozun ardından iyileşme süreci yaklaşık 6 dakika sürdü” dedi.

“Doktor bademciğini almayı hatırlamadıklarını söyledi”

Oğlunun 24 Aralık’ta ameliyat olduğunu açıklayan Tosun, “10 gün sonra çocuğun ateşi yükselince gece geç vakit devlet hastanesine getirdik. Bademcikleri çok kötüydü’ dedi. Oğlunun bademciklerinin aşırı derecede daraldığını ve bu nedenle ateşinin çok yükseldiğini anlattı. Şok olduk. Kendi kendimize ‘Nasıl? Çocuk son 10 gün içinde ameliyat edildi. Geniz eti ve bademcikler alındı. Hastanın kulağına tüp yerleştirildi.’ Bademciklerin alınmadığı ortaya çıktı” dedi.

Ameliyatı yapan doktoru ziyaret ettiklerini açıklayan Tosun, şunları söyledi:

“Biz bir şey demedik ama ‘Efendim lütfen kontrol edin çocuğu, ameliyattan sonra ikinci bir rahatsızlığı daha var, yine ateşi var’ dedik.

“Sağlık Bakanlığı’ndaki sağlık görevlilerine gerekli şikayetlerimi ileteceğim”

Doktorun hatasını düzeltmek için yeni bir ameliyat gerektiğini öne sürdüğünü anlatan Tosun, “Bu çocuk 3,5 yaşında. 1,5 yıldır antibiyotik alıyor. Çocuk entübe edilerek 3 saat narkoz verildi. Uzunluğu ne kadar? 3.5 yaşında bir çocuğun böbreğinin iyileşmesi için aldığı süre Antibiyotiğe mi sonra ilacı vermeye mi bu çok büyük bir eksiklik Bu unutmak nasıl mümkün olabilir?

Oğlumun bademcik şikayeti ile bu hastaneye başvurdum. Bademcik alınmaz ve bir kulak tüpü yerleştirirsiniz ve geniz eti kullanırsınız. Bunu unutmak için ne yapabiliriz? Ya daha ciddi sorunlarla

karşılaşırsak? Bunun sorumluluğunu kim üstlenecek? Babam olarak ben ateş edebilir miyim, bir doktor ateş edebilir mi yoksa hastane içi bir hastane ateş edebilir mi? Şikayet eden benim. Gerekli şikayetleri Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne ileteceğim” dedi doktor.

“Ciddi bir hata ve hata var”

Neyfel Tosun’un avukatı Koray Can Köse, doktor ve hastane hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Koray Can Köse, “Teşhiste olduğu gibi tedavide de çok büyük bir yanlışlık ve özensizlik var. Sorumlu kişi ve kurumlar hakkında o Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı ile hukuki süreci başlattık” diyen Kose, “İddianame hazırladık. Ayrıca manevi ve maddi tazminat taleplerimizle ilgili taleplerde bulunduk. Konu mahkeme tarafından değerlendirilmek üzere havale edilmiştir. Hukuki sürecin bitmesini bekleyeceğiz” diye konuştu.

Kulak Burun Boğaz uzmanı doktor H.H.’nin verdiği yazılı raporda, “Geniz eti aldırmayı, her iki kulak zarına tüp takmayı ve bademcik ameliyatı yapmayı planlamıştık. Ameliyattan sonra bademciklerin iltihaplandığını fark edince ilaçlar bende kesildi. Bademciklerin iltihaplı halde alınması işlem sonrası kanama riskini artırdığı için geniz etinin alınması ve kulak zarına tüp takılması İşlemi başarı ile tamamladık ve hastayı komplikasyonsuz bir şekilde taburcu ettik.

Ancak ameliyatın ardından hastanenin yaptığı epikriz raporlarında Abdülhamit Cihangir Tosun’un bademciklerinin yanı sıra geniz etinin de alındığı belirtildi. Her iki kulağa da tüp takıldı ve ameliyat ücreti aileye iade edildi.

PinPin
Yorum yapın