Her Zaman Olmak İstediği Yerin Peşinden Gitmek İçin Doktorayı Bıraktı! Şimdi Hastane Yemeklerini Pişiriyor.

1992 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olan Yılmaz Turan çocukluk hayali olarak aşçılık okumaya karar verdi. Bir yıl hizmet ettikten sonra öğrenimini tamamladı. Uzun süre zanaatkar lokantalarda çalıştı. Daha sonra hem Ege’nin hem de Akdeniz’in büyük otellerinde şeflik yaptı ve binlerce ziyaretçiye yemek hazırladı. Doktor Yılmaz, şu anda bir vakıf üniversitesinin Tıp Fakültesi öğrencileri, çalışanları ve doktorları için yemek yapıyor.

1969 yılında Bolu’da Doktor. Yılmaz Turan, Türkiye’nin en iyi şeflerinden biri olan Ali Murat Turan’ın oğludur. Yılmaz Turan’ın annesi ev hanımı ve kendi deyimiyle orta halli bir ailenin oğlu.

Aşçılık serüvenine 1983 yılında aileye yardımcı olmak ve cep harçlığı kazanmak için komi olarak çalışarak başladı. İlerleyen yıllarda babasından aldığı aşçılık mesleği sayesinde bu alanda kendini geliştirmeye devam etti. Lise eğitimi boyunca titizdi ve her yaz mutfağın her alanında daha iyi olmak için çok çalıştı.

1986 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden ödülle mezun oldu ve öğrenimi sırasında her tatilde ve sömestr tatillerinde çok sayıda restoran ve otelde çalışmaya devam etti. İstanbul, Ege ve Akdeniz bölgelerinde aşçılık ve şeflik yapan Dr. Turan, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada dereceler kazanmıştır.

Turizm sektörüne katılma zamanı

“Babam Türkiye’nin en iyi şeflerindendir. Türkiye’nin birçok 5 yıldızlı otelinde executive şeflik yapmıştır. İzmir Efes Oteli, Yeşilköy Çınar Oteli Büyük Tarabya Oteli ve Suadiye Oteli’ni sayabiliriz. Ondan sonra 10 yıllık aşçılık görevini tamamladı. Devlet Deniz Yolları baş aşçısı ve emekli” diyen Dr. Yılmaz Turan, SABAH’a doktorluktan aşçılığa uzanan hayatını anlattı.

Yılmaz bana, “İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldum. Bir yıl acil dahiliye bölümündeydim, bir yıl sonra ayrılarak turizm sektörüne geçtim. Geleneksel bir meslek ve benim İşim gereği esnaf lokantalarından beş yıldızlı turizm işletmelerine kadar çeşitli sektörlerde çalışarak profesyonel kariyerime katkıda bulundum.

Sınıf arkadaşı ikna oldu

Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Doktor Yılmaz’ın mutfak becerisi yıllar sonra birlikte olduğu sınıf arkadaşının onu ziyarete gelmesiyle başladı.

Atlas Üniversitesi’nde yemekhane mutfakları ve yemekhanelerin oluşturulması, işletilmesi ve sistemin çalışır hale getirilmesi için Yeme İçme Yöneticileri olarak görev yapmak üzere iş birliği yapmaya başladık” dedi.

PinPin
Yorum yapın