Sağlık Bakanı Koca E-Reçetem Sistemiyle İlgili Bilinmeyenleri Açıkladı!

Türkiye Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ülkemizde uygulanan e-Reçetem sistemi ile ilgili önemli soruları yanıtladı ve bu konuda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, e-Reçetem sisteminin kullanımında Türkçe dışında bir dilde hizmet almanın mümkün olmadığını net bir şekilde ifade etti.

HEDEP milletvekilleri tarafından dile getirilen İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca gibi dillerin e-Reçetem sistemine eklenmesi taleplerine de yanıt veren Bakan Koca, özellikle Kürtçe’nin neden sisteme dahil edilmediğine yönelik soruları ele aldı.

Sağlık turizminin giderek büyüdüğü bir dönemde Bakan Koca, yabancı hastaların Türkiye’ye gelme sayısının arttığını vurguladı. Bu bağlamda, “Daha fazla yabancı hastaya sağlık hizmeti sunabilmek için e-Reçetem sisteminde 5 farklı dilin eklenmesi gerekliliği doğdu” şeklinde konuştu.

Ancak, Bakan Koca açıklamalarının sonunda önemli bir noktayı özellikle vurguladı: “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu dillerden herhangi birinde reçete yazılmasının mümkün olmadığına dikkat çekiyoruz. Sisteme TC kimlik numarası ile giriş yapıldığında ek uygulama devre dışı oluyor ve sadece Türkçe hizmet alınabiliyor.”dedi

PinPin
Yorum yapın