Merkez Bankası’ndan Memur Maaşlarına Dair Yeni Veriler

Merkz Bankası tarafından yayınlanan enflasyon tahminlerinde Nisan ayı raporu, memur maaşlarında ne kadar zam bekleyebileceğimizi açıklıyor. Temmuz ayında memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı Merkez Bankası’nın enflasyon verileriyle belirlenecek.

Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre ilk altı aylık dönemde kümülatif enflasyon %21,4411 olacak. Bu verilere göre, memurların alacakları enflasyon zammı %12,44 oranında olacak.

Merkez Bankası ekonomistlerinin tahminlerine göre, ilk altı aydaki kümülatif enflasyon oranının yüzde 21,4411 olması bekleniyor. Yapılan hesaplamaya göre; bu durumda memurların alacağı enflasyon farkı yüzde 12,44 olarak belirlenmiş oluyor.

Tüm kamu personeli merakla Temmuz ayındaki maaş zammını bekliyor. Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Mayıs’ta Memur Sen’de düzenlenecek törende bazı müjdeler vereceği söyleniyor.

TÜİK, Nisan ayı enflasyonunu 3 Mayıs 2023 Çarşamba günü açıklayacak. Nisan ayı enflasyonunun çok yüksek çıkması beklenmiyor.

2023 yılında aylar itibariyle enflasyon oranları

  • Ocak ayı: Yüzde 6,65
  • Şubat ayı: Yüzde 3,15
  • Mart ayı: Yüzde 2,29

İlk 3 aylık kümülatif enflasyon

Mart ayında, açıklanan yüzde 2,29’luk enflasyon göre kümülatif enflasyon yüzde 12,5286 oldu

Memurlar yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre enflasyon farkı alacak

Tüm kamu personeline Ocak ayında yüzde 30 zam yapılmış olmasına rağmen, enflasyon farkı hesaplaması yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre yapılacak.

Merkez Bankası verilerine göre Nisan ayı enflasyonu

Merkez Bankası 40 ekonomistle yaptığı ankete göre Nisan ayında yüzde 2,65 enflasyon bekleniyor. Bu anket verileri 24 Nisan 2023’te açıklandı. Piyasa Katılımcıları Anketi İstatistiklerine göre Mayıs’ta yüzde 2,46, Haziran’da ise 2,61 enflasyon bekleniyor.

PinPin
Yorum yapın